no-img
پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله

انجام مقاله خواص آبگریزی و یخگریزی روکشهای لاستیکی سیلیکونی ناخالص شده- TiO2 | پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله


پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله
انجام پروژه

Untitled Document

ادامه مطلب

ZIP
انجام مقاله خواص آبگریزی و یخگریزی روکشهای لاستیکی سیلیکونی ناخالص شده- TiO2
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
zip
تیر ۱۶, ۱۳۹۷

انجام مقاله خواص آبگریزی و یخگریزی روکشهای لاستیکی سیلیکونی ناخالص شده- TiO2


انجام مقاله خواص آبگریزی و یخگریزی روکشهای لاستیکی سیلیکونی ناخالص شده- TiO2

 

چکیده:

در این مقاله، روکش‌های ضد آب و ضد یخ صاف و زبر میکرو/ نانو بر پایه لاستیک سیلیکون ولکانیزه شده در دمای اتاق بصورت ترکیب شده با نانوپودر تیتانیا (TiO2) به عنوان یک ناخالص‌ساز تهیه و بررسی شد. چنین روکش‌های ضد آب و ضد یخ گزینه‌های بالقوه‌ای برای محافظت از تجهیزات ولتاژ-بالا از قبیل هادی‌ها و مقره‌ها می‌باشند. نمونه‌های فوق آبگریز با زاویه تماس (CA) >145o و هیسترزیس زاویه تماس (CAH) ~5-10o  توسط روکش دورانی تعلیق TiO2– RTV SRروی بستر قلم زده شده آماده شدند. بررسی‌های SEM سطوح نمونه بیانگر این امر بودند که فیلر آلومینا (که داخل محصول لاستیک سیلیکونی به همان شکل تامین شده قرار گرفته بودند) اندکی بر توپوگرافی‌های سطحی روکش‌های آماده شده تاثیر داشتند. نتیجه دیگری بدست آمد که نانوپودرهای بکار رفته به عنوان ناخالصی، زبری روکش (و در نتیجه خواص آبگریزی) را بیشتر افزایش می‌دهند. از انجا که RTV SR  با ناخالصی TiO2  بیانگر مقادیر CA بالا و CAH پائین است که مشخصه رژیم مرطوب سازی Cassie است، انتظار می‌رود که مد مرطوب سازی روی نمونه روکش RTV SR زبر با CAH بالا ترکیبی از رژیم‌های Cassie-Wenzel باشد. رفتار ضد یخ روکش تحت شرایط یخزدگی اتمسفری مطالعه شد. روکش تهیه شده فوق آبگریز زبر با نانوذرات TiO2 با ثابت دی الکتریک (۸۰~) منجر به کاهش قدرت چسبندگی به اندازه حداقل ۷~ برابر در مقایسه با یک نمونه آلومینیومی صیقل شده آینه‌ای، و ۹~ برابر در مقایسه با یک نمونه آلومینیومی به همان شکل دریافتی، شد. در حدود oC 15- مشاهده شد که قطرات آب بعد از حدود  ۵ ثانیه روی آلومینیوم صیقل داده شده یخ زدند، در حالی که یخ زدن آنها به اندازه ۱۳-۱۲ دقیقه روی یک سطح نانوکامپوزیت فوق آبگریز ناخالص شده با پودر TiO2 به تاخیر افتاد. این تاخیر توسط خواص عایقی سطح زبر که مقدار قابل توجهی از هوا را به داخل ساختارش به دام می‌اندازد، تعبیر می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد که روکش آماده شده بتواند برای کاربردهای صنعتی مربوط به تجهیزات ولتاژ-بالا شامل مقره‌ها بکار رود زیرا می‌توانند تجمع یخ را کاهش داده و همچنین ریسک تخلیه الکتریکی را روی مقره‌های بیرونی کاهش دهند.

کلمات کلیدی: لاستیک سیلیکونی ولکانیزه شده در دمای اتاق[۱] (RTV SR)، تیتانیا[۲] TiO2،  آبگریزی و فوق آبگریزی[۳]، دفع آب و یخ[۴]، ثابت دی الکتریک[۵]، قدرت چسبندگی یخ[۶]، تخلیه الکتریکی[۷]،انجام مقاله،انجام مقاله درتهران،خرید مقاله،انجام مقاله در تهران،بهترین موسسه انجام مقاله،خریدمقاله علمی،انجام مقاله علمی،مقاله نویسی،انجام مقاله نویسی،اکسپت مقاله،انجام مقاله در ایران،انجام مقالات علمی پژوهشی،انجام مقاله به شرط اکسپت،انجام مقاله ایمپکت دار،خرید مقاله ایمپکت دار،خرید مقاله،چاپ و اکسپت،چاپ مقاله،بهترین موسسه انجام مقاله،

 

  • مقدمه:

هنگامی که خطوط هوایی انتقال و توزیع در معرض قطرات آب بسیار سرد یا ذرات برف قرار می‌گیرند، روی آنها یخ اتمسفری شکل می‌گیرد. این امر می‌تواند منجر به ریسک جدی امنیت شبکه‌های هوایی شود (Farzaneh and Melo, 1994, Farzaneh, 2008, Farzaneh, 2009, Farzaneh and Chisholm, 2009). بخوبی مشخص است که رشد یخ در برهمنهی با آلودگی همراه با آن منجر به کاهش عملکرد الکتریکی مقره‌های بیرونی می‌شود که گاهی اوقات به قطع می‌انجامد (Farzaneh and Chisholm, 2009). یخ یا برف مرطوب می‌توانند بخاطر خاصیت چسبندگی بالا به هردوی سطوح فلزی و مقره، منجر به مشکلات جدی شوند. جلوگیری از رشد یخ روی سطوح نیازمند کاهش قدرت چسبندگی یخ است. بنابراین ضدیخ‌ها و روشهای مختلف یخ زدایی برای قرن‌ها توسعه یافته است که میتوان به روشهای شیمیایی، حرارتی یا مکانیکی اشاره کرد. اگرچه اکثر روشهایی که در حال حاضر استفاده می‌شوند روشهای فعال یخ زدایی نامیده می‌شوند، همه این روشها جایی به کار گرفته می‌شوند که تجمع یخ قابل ملاحظه باشد. روکش‌های غیرفعال ضدیخ یا یخ گریزی در حال محبوبیت یافتن هستند.

این نوع روکشها مانع تشکیل یخ و تجمع برف مرطوب می‌شوند و جلوی آن را روی چنین سطح هایی می‌گیرند و اعتقاد بر این است که سبب کاهش چسبندگی یخ می‌شوند (Farzaneh and Chisholm, 2009). اگرچه روشهای یخ زدایی شیمیایی، حرارتی و مکانیکی معمولاً برای کاهش اثرات یخ زدگی بکار می‌روند، با این وجود این روشها هرچند کاربرد کلی دارند، بخاطر زمان و هزینه‌های بالا و همچنین محدودیت هایشان همیشه دارای مزیت نیستند. یک روش دیگر برای جلوگیری از رشد یخ روی تجهیزات ولتاژ-بالا بکار بردن روکش هایی با خواص دافع یخ می‌باشند (Farzaneh and Melo, 1994, Laforte et al., 1998, Petrenko and Peng, 2003). اخیراً چندین روکش برای کاربردهای دافع-یخ تست شده اند و گزارش شده اند ولی بهترین نتایج به گریس‌ها و روانسازها تعلق دارد و به روکش‌های جامد مربوط نیست (Laforte et al, 2005, Wong et al., 2011, Smith et al., 2013). این روکش‌های دافع یخ باید لزوماً هردوی الزامات زیر را برای یک پاسخ صحیح براورده کنند: ابتدا آنها باید بصورت موثر چسبندگی برف یا یخ را کاهش دهند، و دوم، آنها باید یک عمر کاری یا دوام طولانی و معقولی داشته باشند. در این خصوص، پلیمرها با تنش سطحی بحرانی پایین از قبیل ارگانوپلی سیلوکسان[۸] و تترافلورواتیلن[۹] (Teflon®) مورد آزمایش قرار گرفتند. روکش‌ها انقباض مناسبی را روی جاده‌های مرطوب به نمایش گذاشتند؛ آنها آلودگی‌های کمی در روان آب‌ها ایجاد کردند و بنابراین کاهش چشمگیری در چسبندگی یخ نشان دادند (Croutch et al, 1992). سری دیگری از بررسی‌ها نشان دادند که سطوح پوشیده شده فلوریناته و پلی سیلوکسانه کمترین مرطوب شدگی توسط آب را داشتند و گزینه‌های خوبی برای روکش‌های یخ-گریز هستند (Croutch et al, 1992). اگرچه سیالات یخ زدا می‌توانند به ساختارهای پوشیده شده از یخ اعمال شوند تا یخ‌های شکل گرفته روی آنها را از بین ببرند، این مواد می‌توانند اثرات محطی منفی ای داشته باشند و بنابراین فقط زمانی که مقدار انرژی زیادی مورد نیاز است می‌توانند بکار روند. الکترولیز شیوه دیگری است که برای حذف یخ از سطوح مشخصی مفید است؛ به هرحال، هنوز یک روش عملی نیست (Petrenko et al, 1999). مقره‌های ولتاژ-بالای پوشیده شده با لاسیتک سیلیکونی (RTV SR) گاهی اوقات بخاطر خواص آبگریزی سطوح، وزن کم و بکارگیری آسان بر مقره‌های پورسلین ]چینی[ متعارف ترجیح داده می‌شوند. به همین دلیل است که آنها گزینه‌های خوبی برای استفاده در نواحی به شدت آلوده می‌باشند (Cherney, 2005). در سالهای اخیر، نانوذرات ترکیب شده با  کامپوزیت‌های پلیمری بطور وسیع برای کاربردهای بالقوه شان در بهبود عملکرد الکتریکی مقره‌های ولتاژ-بالا بکار رفته اند (Cherney, 2005, Li et al., 2006, Jana et al., 2007, Choi et al., 2007, Ma et al., 2008, Kobayashi et al., 2008). از میان روکش‌های مختلف در نظر گرفته شده، نیمه رساناها شامل پلیمرهای ترکیب شده با نانوذرات برای همان منظور در نظر گرفته شده اند (Cherney, 2005, Liao et al., 2007, Siderakis and Agoris, 2008, Rastegar and Ranjbar, 2008, Kobayashi et al., 2008, Farzaneh and Chisholm, 2009). از آنجا که مقاله قبلی اساساً متمرکز بر خواص الکتریکی و مکانیکی نانوذرات ترکیب شده با روکش‌های RTV SR بود، هدف این مطالعه دستیابی به یک درک بهتر از خواص یخ گریزی لاستیک سیلیکونی با ناخالصی  TiO2 از دیدگاه کاربرد در مقره‌های بیرونی می‌باشد.

[۱] Room-temperature Vulcanized Silicone Rubber

[۲] Titania

[۳] Hydrophobicity and Superhydrophobic

[۴] Water and Ice Repellency

[۵] Dielectric Constant

[۶] Ice Adhesion Strength

[۷] Flashover

[۸] organopolysiloxane

[۹] tetrafluoroethyleneدرباره نویسنده

cloner 209 نوشته در پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *