no-img
خرید مقاله | انجام مقاله|انجام پایان نامه|چاپ مقاله|اکسپت| پروژه آنلاین|انجام مقاله در تهران

چاپ مقاله نقش فناوری اطلاعات در سازمان ها و ارگانها | خرید مقاله | انجام مقاله|انجام پایان نامه|چاپ مقاله|اکسپت| پروژه آنلاین|انجام مقاله در تهران


خرید مقاله | انجام مقاله|انجام پایان نامه|چاپ مقاله|اکسپت| پروژه آنلاین|انجام مقاله در تهران
انجام مقاله | چاپ مقاله | خرید مقاله | اکسپت | 02166435682
انجام پروژه

adsads
Untitled Document Screen Resolution Statistics

ادامه مطلب

TXT
چاپ مقاله نقش فناوری اطلاعات در سازمان ها و ارگانها
txt
مرداد ۲۸, ۱۳۹۷

چاپ مقاله نقش فناوری اطلاعات در سازمان ها و ارگانها


چاپ مقاله نقش فناوری اطلاعات در سازمان ها و ارگانها


چکیده

امروزه نیاز به استفاده از سیستمهای اطلاعاتی و نقش موثر آنها در پیشبرد اهداف سازمانها برکسی پوشیده نیست. از اوایل دهه ۱۹۶۰ که مبحث پیاده سازی سیستمهای اطلاعاتی و استفاده از آنها مطرح شده رویکردهای مختلفی برای رسیدن به این هدف مد نظر قرار گرفته است. در ابتدا تولید سیستمهای جزیره ای به روش ستنی و گسترش نسلهای بعدی آنها از جمله سیستمهای TPS، MIS و سپس رویکرد خرید، نصب و راه اندازی سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان. استفاده از سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان به دلایل متعددی از جمله عدم تطابق فرهنگی، عدم بلوغ سازمانی، عدم حمایت مدیران ارشد و کارکنان سازمان، هزینه بالای خرید و … استفاده از  این رویکرد سازمان را با مشکلات و چالشهایی مواجه خواهد کرد. رویکرد سومی که در این مقاله به معرفی آن پرداخته شده است، استفاده از خط تولید نرم افزار برای تولید سیستمهای اطلاعاتی است. مهندسی خط تولید نرم افزار با بهره گیری از پلت فرمهای جدید تولید نرم افزار و همچنین استفاده از ابزارهای متن باز میتواند کلیه مراحل تولید و توسعه سیستمهای اطلاعاتی را از مرحله تحلیل نیازمندیها تا تولید و پشتیبانی از سیستم را مدیریت نماید. از سوی دیگر با توجه به مبالغ بسیار قابل توچهی که هر ساله در کشورهای در حال توسعه برای نصب و راه اندازی سیستمهای اطلاعاتی هزینه میشود و عواید نه چندان قابل توجهی مه بدست می آید، نیاز به استفاده از روش جایگزین که هم بتواند فرآیندهای استاندارد را در سازمان اشاعه دهد و هم امکان انعطاف پذری و سفارشی سازی را در اختیار کاربر قرار دهد، بیش از پیش احساس میشود. تا علاوه بر تهسیل فرآیند تولید، نصب و راه اندازی سیستمهای اطلاعاتی، بسیاری از هزینه های مرتبط با پیاده سازی را کاهش دهد.

 

انجام مقاله،چاپ مقاله،اکسپت،انجام مقاله درتهران،خرید مقاله،انجام مقاله در تهران،بهترین موسسه انجام مقاله،خریدمقاله علمی،انجام مقاله علمی،مقاله نویسی،انجام مقاله نویسی،اکسپت مقاله،انجام مقاله در ایران،انجام مقالات علمی پژوهشی،انجام مقاله به شرط اکسپت،انجام مقاله ایمپکت دار،خرید مقاله ایمپکت دار،خرید مقاله،

 

  1. مقدمه:

امروزه فنآوری اطلاعات به عنوان ابزاری کارآمد در اختیار سازمانها قرار گرفته است. ارائه خدمات بروز، بموقع، با کیفیت مناسب و در حداقل زمان ممکن رسالت همه سازمانها اعم از تولیدی، خدماتی و پشتیبانی است. در این راستا بهره گیری از سیستمهای اطلاعاتی مناسب میتواند کمک شایانی به تحقق این هدف نماید. از ابتدای دهه … که دانش استفاده از سیستمهای اطلاعاتی در سازمانها گسترش یافت، رویکردهای متفاوتی برای پوشش این نیاز اتخاذ شده است. ابتدا رویکرد به سمت استفاده از سیستمهای جزیره ای بود. هر حوزه صرفا” نیاز خود را از سیستم اطلاعاتی برآورده می‌ساخت و هیچ گونه ارتباطی نه در سطح داده و نه در سطح فرآیند بین سیستمهای اطلاعاتی حوزه های مختلف نبود. این امر باعث افزونگی در نگهداری داده ها و همچنین ایجاد مغایرات در گزارشات سیستم می‌شد به طوری که تهیه یک گزارش ثابت از دو سیستم خروجی متفاوتی داشت. به همین دلیل سیستمهای اطلاعاتی به روش جزیره ای از ایفای نقش اصلی خود بدرستی برنیامدند.

رویکرد دیگر در حوزه سیستمهای اطلاعاتی خرید، نصب و راه اندازی سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان تحت نام تجاری ERP است. سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان با بهره گیری از بهترین راه حلها، منابع سازمان را مدیریت میکنند. این منابع شامل مواد، نیروی انسانی، پول و ماشین آلات است. در واقع ERP سیستمی است که با هدف ایجاد یکپارچگی در اطلاعات سازمان و بهینه نمودن ارتباط بین واحدهای سازمان در سطح فرآیند ایجاد شده است.

مزایای استفاده از سیستم ERP بر کسی پوشیده نیست. اما هر راهکاری برای هر سازمانی نمیتواند مناسب باشد. به عبارت دیگر استفاده از این سیستمهای برای بسیاری از سازمانهای ایرانی به دلایل متعددی که در ادامه معرفی خواهند شد، گزینه مناسبی نیست. از دلایل عمده این ناسازگاریها میتوان به مشکلات فرهنگی، سیاسی، افتصادی، عدم بلوغ سازمانها، وجود فرآیندهای سازمانی ناکارآمد و بسیاری مسائل دیگر اشاره نمود. تجربه نصب و راه اندازی این سیستها در بسیاری از کشورهای جهان سوم تجربه موفقی نبوده و به رغم صرف هزینه های زیاد حاصل چندان چشم‌گیری در پی نداشته است.

رویکرد سوم که در این مقاله به آن پرداخته خواهد شد رویکرد استفاده از خط تولید نرم افزار است. صنعت تولید نرم افزار نیز همانند سایر صنایع میتواند با ترکیب نمودن ماشین آلات و همچنین بهره گیری از نیروی انسانی کارآمد، فرآیند تولید نرم افزار را مکانیزه نماید. به عبارتی با ترکیب سخت افزار و نرم افزار روند تولید سیستمهای اطلاعاتی را تسریع نماید. البته به مرور زمان و با پیشرفته شدن سخت افزارهای مورد استفاده، نقش منابع انسانی کم رنگ تر و نقش ماشین آلات پررنگ‌تر میشود. در واقع خط تولید نرم افزار خط تولید نرم افزار به جای استفاده از رویکرد تولید سیستمهای تکی، با بکارگیری و تولید خانواده ای از سیستمهای نرم افزاری یک روش مدرن و کارآمد برای تولید سیستمهای اطلاعاتی ارائه میدهد. این روش با استفاده از مجموعه ای از دارائیهای سازمان یا Core Assets Systems از تولید دوباره اجزاء موردنیاز جلوگیری می نماید. بهره گیری از رویکرد خط تولید نرم افزار دارای مزایای بسیار زیادی است از جمله آنها میتوان به کاهش زمان بازاریابی، کاهش هزینه تولید و نگهداری سیستم، امکان سفارشی سازی در سطح انیوه، تنوع پذیری زیاد، افزایش کیفیت محصولات تولیدی و …. اشاره نمود.

 

 

 

 

  1. کارهای مرتبط

نیاز به استفاده از سیستمهای اطلاعاتی برای مدیریت منابع سازمان بر هیچ کس پوشیده نیست. مدیریت بهتر منابع سازمانها اعم از منابع مالی، انسانی، مواد و قطعات و ماشین آلات بدون بهره گیری از سیستمهای اطلاعاتی پویا و کارآمد امکانپذیر نیست. براتی و همکارانش در [۱] به دلایل نیازمندی سازمانها به پیاده سازی و استقرار سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان پرداخته اند. فرهنگ استفاده از سیستمهای اطلاعاتی به صورت جزیره ای، سالهای طولانی به فرهنگ غالب سازمانها خصوصا” سازمانهای کوچک تبدیل شده بود. چرا که بسیاری از کارهای حیاتی و روزمره سازمان با استفاده از این سیستمهای مجزا پوشش داده میشد. اما با گذشت زمان و گسترش فعالیتهای سازمانها از یک سو و افزایش روزافزون نیازمندیهای و تنوعات مورد نیاز مشتری، لازم بود مجموعه سیستمهای اطلاعاتی در سازمانها به صورت یکپارچه و مرتبط با هم کار کنند. بطور مثال کلیه فرآیندهای سیستمهای فروش، تولید، منابع انسانی، مالی، خرید و تدارکات و … در صورت ارتباط با هم میتواند از هدر رفت منابع و سرمایه های سازمان جلوگیری نمایند و سودآوری ایجاد کنند. نویسنده، مجموعه دلایلی از جمله کسب آمادگی رای جهانی شدن، بهبود فرآیندهای کسب و کار، بهبود ارتباط با مشتریان و توانایی تعریف شاخصها و بهره گیری از هوش تجاری را به عنوان دلایل اصلی برای پیاده سازی ERP مطرح نموده است.

حمیدرضا حسینی و شهاب قیاسوند نیز در [۲] به بررسی دلایل اصلی گرایش سازمانها به پیاده سازی ERP پرداخته اند. نویسندگان مقاله عواملی همچون رسیدن به اطلاعات یکپارچه و یکسان مالی، برنامه ریزی صحیح منابع سازمان، اتخاذ تصمیم صحیح و بموقع، کاهش قیمت تمام شده محصولات و استاندارد سازی فرآیندهای سازمانی را به عنوان دلایل اصلی گرایش سازمانها به سمت سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان معرفی نموده است

Amini  و Nazila Saadat Safavi در [۳] در یک مقاله مروزی به بررسی چالشها و ریسک های اصلی پیاده سازی ERP در سازمانها پرداخته اند. ریسکها و عوامل بحرانی در پیاده سازی سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان همواره به عنوان یکی از بزرگترین نگرانیهای سازمانها برای راه اندازی و عملیاتی نمودن اینگونه سیستمها بوده است که بایستی با اتکا به برنامه ریزی صحیح و شناسایی نقاط ضعف و قوت مجموعه نسبت به مدیریت به موقع آنها تمهیدات لازم فراهم و اقدام بموقع انجام شود.در این مقاله به ریسکهایی از جمله جنبه های فرهنگی محیط پیاده سازی، جنبه های ساختاری محیط، ویژگیهای نرم افزار مورد بحث، خصوصیات خاص شرکتها و سازمانها، خصوصیات تیم پیاده سازی کننده، نقش و خصوصیات مدیران ارشد سازمان، متدولوژی شرکت ارائه دهنده ERP برای پیاده سازی سیستم و حصوصیات و ویژگیهای کاربران نهایی سیستم به عنوان عوامل کلیدی یا Critical Success Factors اشاره شده است.

Hurbean و Doina Fotache در [۴] به بررسی خصوصیات نسل جدید سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان پرداخته و اینکه چگونه این مشکل با اعمال تغییرات در معماری سیستمهای ERP بر طرف شده است. از آنجا که بازار هدف سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان همه سازمانهای دنیا، مستقل از محل جغرافیایی، آداب و رسوم، سیاست گذاری و غیره میباشد، شرکتهای مطرح در زمینه تولید سیستمهای ERP برآن شدند که راه حلی ارائه نمایند تا مشکل فوق یعنی عدم انطباق کامل فرآیندها برطرف شده و دامنه هدف سیستمهای ERP گسترش یابد. به گفته نویسنده نسلهای قدیمی تر سیستمهای ERP که از اوایل سال ۲۰۰۰ عرضه شدند دارای نقاط و تعاریف مشترکی از جمله یکپارچه سازی فرآیندها و داده ها، دسترسی به موقع به اطلاعات، واسط کاربری یکپارچه، بانک اطلاعاتی مشترک و … میباشند. از این سیستمها به عنوان بسته های نرم افزاری محدودی یاد میشد که به هیچ وجه قابل تغییر نبوده و سازمانها باید فرآیندهای خود را با این سیستمها منطبق نمایند. در این مقاله آمده است تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۱ توسط مؤسسه گارتنر انجام شده نشان داد که به منظور آشنایی هر چه بیشتر سازمانها با ERP های نسل جدید و قابلیتها و امکانات آنها نیاز است این سیستمها بازتعریف شوند و اصطلاحاتی از جمله “استراتژی کسب و کار”، “فرآیندهای مشارکتی”، “ارتباطات بین شرکتها در سطح گسترده”، “زنجیره تامین یکپارچه”، “شبکه ارزش” و … به عنوان قابلیتهای جدید این سیستمها معرفی شود. افزودن این امکانات بمهراه تغییرات اساسی در معماری این سیستمها باعث ایجاد نسل جدیدی از سیستمهای ERP به نام Extended ERP یا XRP شد.در نسلهای جدید سیستمهای ERP تکیه اصلی بر استفاده از معماری SOA و استفاده از وب سرویس میباشد. این معماری از طریق ایجاد تعامل بین جریان داده های مختلف در داخل و خارج از سازمان، یکپارچگی جامعی بین اجزاء مختلف سازمان ایجاد مینماید. نسل سوم ERP دامنه برنامه های کاربردی سازمان را متمرکز بر مشتری قرار داده است و سعی میکند به جای تحمیل محصول آماده به مشتری و وادار نمودن مشتری به پذیرش سیستم، سیستم را با توجه به نیاز و خواسته های مشتری پیکربندی نماید.

معماری مبتنی بر سرویس Service Oriented Architecture رهیافتی برای ساخت سیستمهای توزیع شده است که تمام قابلیتها و امکانات نرم افزاری را از طریق ارائه سرویس در اختیار کاربر قرار میدهند. این سرویس ها دارای قابلیت استفاده توسط سرویس های دیگر هستند بنابراین از ترکیب آنها میتوان سرویس های جدید با امکانات جدید تولید کرد.

خط تولید نرم افزار استفاده از یک روش کاملا” مدون برای تولید خانواده ای از سیستمهای اطلاعاتی است که میتواند جایگزین تولید متوالی و تکراری سیستمها شود. در واقع خط تولید نرم افزار تلاشی بری صنعتی کردن فرآیند تولید سیستم است که با استفاده از مجموعه ای از دارائیهای نرم افزاری پایه ای (core software assets and systems) و مبتنی بر یک فرآیند کاملا” مدون انجام میشود.

خطوط تولید نرم افزار سازه های مهندسی هستند برای تولید نرم افزار با استفاده از مجموعه ای از دارائی های نرم افزاری . دارائی نرم افزاری،سیستم یا زیر سیستمی نرم افزاری است که به خوبی معماری و تولید شده تا در یک خط تولید مناسب بتوان به راحتی تعدادی از آنها را با هم یکپارچه کرد. دارائی های نرم افزاری را میتوان طوری تنظیم کرد که رفتار جدیدی داشته باشند و نحوه ی ارتباطشان با اجزای دیگر تغییر کند. دارائی های نرم افزاری سازمان به عنوان ورودی های خط تولید میتوانند گوناگون باشند، از طرف دیگر رفتار و ارتباطات تمامی این سرویسها نیز قابل تنظیم است لذا محصولات خروجی خط تولید میتوانند بسیار متفاوت باشند. ایده ی تولید نرم افزار در یک خط تولید از چند دهه ی گذشته وجود داشته اما موفقیت در این زمینه چشمگیر نبوده است. پیشرفت های اخیر در حوزه مهندسی نرم افزار و خصوصا” راهکارهای تولید مبتنی بر مدل نشان داده است که خطوط تولید نرم افزار در صورت تمرکز روی دامنه های خاص، پیاده سازی بهینه و بکارگیری راهکارها و سرمشق های مناسب با صرفه جوئی در هزینه و زمان میتواند وجه تمایز قابل توجهی در عرصه ی تولید و صنعت نرم افزار باشند. امروزه خط تولید نرم افزار، به عنوان یکی از رویکردهای مهم در توسعه مقرون به صرفه نرم افزار که تاکید آن بر قابلیت استفاده مجدد قرار دارد، توجه همگان را در صنعت نرم افزار به خود جلب نموده است. باتوجه به گسترش وسیع این رویکرد در محصولاتی همچون گوشی‌های همراه و نرم افزارهای تعبیه شده، ویژگی‌های کیفی چون قابلیت اطمینان و دردسترس بودن از مهم‌ترین ویژگی‌های کیفی این محصولات تلقی می‌شوند.[۵]

Gunter Bockle  در پژوهشی ضمن تعریف خط تولید نرم افزار به معرفی پیش نیازهای لازم برای پیاده سازی خط تولید نرم افزار در سازمانها پرداخته است.[۶]  در این تحقیق مجموعه پیش نیازهای لازم برای پیاده سازی و بکارگیری صحیح خط تولید نرم افزار از جمله استفاده از آخرین تکنولوژیها در زمینه فنآوری اطلاعات، استفاده از زبانهای برنامه نویسی شی گرا، حرکت به سمت بلوغ فرآیندی،‌ مسلط شدن بر فرآیندهای کسب و کار و … در نظر گرفته شده است.

در زمینه مهندسی خط تولید نرم افزار فریم ورکهای متفاوتی از ابتدا تا کنون تولید و استفاده شده است. Alireza Olyai در [۷] به بررسی و مقایسه این فریم ورک ها پرداخته است. یکی از چارچوب های تولید نرم افزار که ریشه بقیه چارچوبهای تولید نرم افزار است، چارچوب COPA است که مخفف Component Oriented Plan Archi tecture است که هدف آن ایجاد همترازی است بین کسب و کار، معماری و فرآیندهای سازمانی یکی دیگر از چارچوب‌های پایه ای در تولید نرم افزار چارچوب FAST است که مخفف Family-Oriented Abstraction Specification and Translation است. این چارچوب شامل فرآیندهای توسعه نرم افزار است که بیشتر بر روی ساختار خانواده محصولات تمرکز دارد.

Mazo در [۸] به یک مورد از کاربردهای مهندسی خط تولید نرم افزار اشاره نموده است. نویسنده در این مقاله بررسی میکند که چگونه از مهندسی خط تولید نرم افزار برای بهبود عملکرد سیستمهای ERP استفاده میشود. از آنجا که گستره پیاده سازی یا به عبارتی جامعه هدف در پیاده سازی ERP که سازمانها در جهان میباشند قدرت و قابلیت تغییر در این سیستمها از اهمیت زیادی برخوردار است.

Klaus Pohl  و همکارانش در[۹]  به بررسی نقش مهندسی خط تولید نرم افزار در هوشمند سازی تجهیزات پرداخته است. اخیرا” با پیشرفت تکنولوزی و استفاده از سنسورهای کنترلی، بحث هوشمندسازی دستگاهها بیشتر خودنمایی میکند. تجهیزات مختلف از طریق شبکه ارتباطی و همچنین واسطهای کاربری بدون دخالت نیروی انسانی میتوانند بطور اتوماتیک وظایف خود را مدیریت و اجرا نمایند.

رویکرد مناسب و مؤثر استفاده از متدولوژیهای چابک در فرآیند تولید و توسعه سیستمهای اطلاعاتی باعث شده است که ایجاد کنندگان رویکرد خط تولید نرم افزار نیز، از متدولوژیهای چابک در خط تولید بهره‌برداری نمائید. MALIK HNEIF و همکارانش در [۱۰] در یک مقاله مروری به بررسی تاثیر استفاده از متدلوژیهای چابک در تولید و توسعه سیستمهای اطلاعاتی پرداخته اند.

از آنجا که در بسیاری از سازمانها فرآیندهای دستی دارای اشکال میباشند، مکانیزه نمودن فرآیندهای غلط ارزش افزوده ای برای سازمان ایجاد نمیکند. بنابراین نیاز است فرآیندها دوباره مجددا” مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرند. قنبری و همکارانش در [۱۱] به بررسی تکنیک های مهندسی مجدد در سازمانها پرداخته اند. به گفته نویسنده لازمه انجام مهندسی مجدد فرآیندها آشنایی کامل با فرآیندهای موجود و همچنین آشنایی با فرآیندهای استاندارد تحت نام بهترین روش یا best practice است.

  1. روش پیشنهادی

۳٫۱ معرفی متدولوژی استفاده شده برای فاز تحلیل: تولید و توسعه موفق سیستم های اطلاعاتی همواره در گروه شناخت صحیح نیازمندیهای مشتری بوده است. سیستمهای اطلاعاتی در صورتیم میتوانند به ابزاری کارآمد در دست کاربران آنها تبدیل شوند که مطابق با نیزمندیهای آنها و اصول صحیح فرآیند سازمانی ایجاد شوند. برای رسیدن به این هدف از اوایل دهه … که ایده استفاده از سیستمهای اطلاعاتی مطرح گردید، متدولوزی های مختلفی برای تجزیه و تحلیل نیازمندیهای مشتریان تولید و استفاده شده است. از مهمترین این متدولوزی ها که در دسته متدولوزیهای ساختیافته قرار دارند میتوان به متدولوزیهایی از جمله SSADM، RUP و … اشاره نمود. نقطه ضعف بزرگ این متدلوزی ها که در واقه راه را برای منسوخ شدن آنها هموار نمود، حجم بالای مستنئدات ایجاد شده در مراحل مختلف تحلیل و همچنین عدم ارتباط موثر بین کاربر و تحلیل گر است. به طوریکه پس از طی مراحل تحلیل و تهیه مستندات مربوطه ارتباط بین کاربر و تحلیلگر به طور کامل قطع شده و پس از طی مدت زمان اغلب طولانی (بسته به حجم و نوع کار) نرم افزار مربوطه تهیه شده و در اختیار مشتری قرار میگرد. این فضای خالی تقریبا طولانی که بین کاربر و تحلیلگر و تیم برنامه نویس ایجاد میشود باعث میشود در بسیاری موارد خروجی کار تیم تولید با نیاز مشتری تطبیق نداشته باشد زیرا در اثر گذشت رمان نیازمندیهای مشتری تغییر کرده و به دلیل عدم ارتباط موثر مشتری و تیم تولید، این تغییرات به تیم منتقل نشده است. از دیگر مشکلات این روشها میتوان به حجم بالای مستندات ایجاد شده (heavy document)و عدم امکان بروزآوری آنها به مرور زمان به توجه تغییر نیازمندی میباشد.

به دلیل اینگونه مشکلاتی که روشهای تحلیل ساخت یافته داشتند در حال حاضر از متدولوزیهای چابک یا Agile Methodology برای تحلیل، تولید و توسعه سیستمهای اطلاعاتی استفاده میشود. در متدولوزیهای چابک که مشهورترین آنها Scrum، XP، Crystal Family میتوان اشاره نمود، اصل کار بر ارتباط موثر و در بازه های زمیانی کوتاه (۲ – ۴ هفته) با مشتری است تا در صورت وجود مغایرت بین تیم تولید و مشتری در اولین فرصت این مشکل رفع شود. به این صورت که نیازمندیهای مشتری توسط صاحب محصول اولویت بندی میشود و تیم تولید موظف به انتخاب تعدادی از نیازمندیهای با لحاظ نمودن اولویت اعلام شده از سوی صاحب محصول میباشد. نیازمندهیا باید به گونه ای انتخاب شود که در فاصله ۲ تا ۴ هفته یک نسخه قابل اجرا از محصول در اختیار مشتری قرار گیرد. بازخورد لازم از مشتری اخذ شده و به همین روال کار ادامه پیدا میکند.

۳٫۲ معرفی معماری استفاده شده

همه مراحل تولید محصول با استفاده از خط تولید باید مبتنی بر یک چارچوب و استانداری باشد که در قالب معمماری خط تولید معرفی میشود. به عبارتی دیگر معماری در تولید سستمهای اطلاعاتی نقش نقشه برای ساختمان را دارد که باید از ابتدا مشخص باشد و همه اقدامات و اصلاحاتی که انجام میوشد بر اساس نقشه انجام شود. در سیستمهای اطلاعاتی معماری تشکیل شده از یک سری دسته بندی هایی که تحت عنوان لایه یا layer معرفی میشوند. ارتباط بین قسمتهای مختلف برنامه از طریق ارتباط این لایه ها با یکدیگر ساماندهی و مدیریت میشود. در این بین ممکن است از یک سری ابزارهایی با قابلیت استفاده مجدد یا reusable assets نیز استفاده شود که باعث تسهیل فرآیند تولید نرم افزار میشوند.

نتیجه گیری

سازمانها برای زنده ماندن باید تغییر کنند. گسترش روزافزون فرآیندهای کسب و کار و تنوع تدریجی آنها مشکل مبتلا به همه سازمانها است. از طرفی وابشتگی رو به گشترش سزمانها به سیستمهای نرم افزاری نیز حقیقتی انکارتاپذیر است. بنابراین سیستمهای اطلاعاتی نیز باید به گونه ای چابک و پویا در این راستا هدایت شوند تا بتواند در کمترین زمان ممکن و با کمترین میزان هزینه در رفع نیاز سازمانها به سیستمهای اطلاعاتی بکوشند. برای تحقق این هدف استفاده از روشهای سنتی به دلیل تولید سیستمهای جزیره های و ناکارآمد نمیتواند موثر واقع شود. رویکرد دو مطرح شده برای رفع این مشکل، خرید سیستمهای جامع برنامه ریزی منابع سازمان با نام تجاری ERP است. این سیستمها علیرغم شوهای تبلیغاتی خوب و جذابی که ارائه میدهند برای اکثر سازمانها خصوصا” در ایران نسخه مناسبی نیستند. مشکلاتی همچون عدم تطابق فرهنگ سازمانی، مقاومت نیروی انسانی، عدم حمایت جامع و مستمر مدیران ارشد سازمان، وضعیت خاص کشورهای در حال توسعه، قیمت بسیار بالا و بسیاری موارد دیگر همواره دامنگیر پیاده سازی این سیستمها بوده است. تحقیقات میدانی انجام شده در شرکتهای بزرگ ایرانی این واقعیت را آشکار میسازد که ریسکهای منفی و چالشهای بسیاری همواره به عنوان تهدیدات اصلی در این مسیر وجود دارد.

چه بسیارند شرکتهای ایرانی که با صرف هزینه های کلان برای راه اندازی این سیستمها، هیچگونه عایدی بدست نیاورده و به مسیر قبل از پیاده سازی این سیستمها برگشته اند.

در سالهای اخیر شرکتهای نرم افزاری داخلی با ایده گرفتن از اقدامات مشابه در خارج از کشور اقدام به تولید مجموعه ابزارهایی برای ایجاد خط تولید نرم افزار نموده اند. مفهوم خط تولید با فراهم نمودن بستری هماهنگ و همچنین استفاده از مصتوعات و ابزارهای از پیش تولید شده ، روند تولید و توسعه سیستمهای اطلاعاتی را تسهیل می نماید. این رویکرد در واقع مروج فرهنگ استفاده مجدد از دارائیهای سازمان یا Core assets است. استفاده از این روش به گواهی تحقیقات انجام شده میتواند تاثیر بسزایی در کاهش بهای تمام شده محصول تولیدی و همچنین کاهش زمان بازاریابی داشته باشد.

علاوه بر مطالب مطرح شده در خصوص ویژگیهای بارز خط تولید نرم افزار، استفاده از این راهکارها میتواند در جهت افزایش توان نیروی انسانی و همچنین جلوگیری از هدر رفت منابع سازمانها نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.ads

درباره نویسنده

cloner 204 نوشته در خرید مقاله | انجام مقاله|انجام پایان نامه|چاپ مقاله|اکسپت| پروژه آنلاین|انجام مقاله در تهران دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *