no-img
پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله

دستگاه‌های اجرایی با توجه به نقش اجرایی و تقنینی خود گاهی سبب تضیع حقوق اشخاص خصوصی می‌شوند


پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله
انجام پروژه

Untitled Document

ادامه مطلب

TXT
چکیده مقاله حقوق
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
txt
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۷

چکیده مقاله حقوق


چکیده

دستگاه‌های اجرایی با توجه به نقش اجرایی و تقنینی خود گاهی سبب تضیع حقوق اشخاص خصوصی می‌شوند. دیوان عدالت اداری وظیفه خطیر رسیدگی به شکایات و تظلمات مردم در مورد تصمیمات و اعمال سازمان های اداری و دولتی را به عهده دارد. به موجب شق الف بند ۱ ماده ۱۰ قانون جدید دیوان عدالت اداری رسیدگی به شکایات و تظلمات از تصمیمات و اقدامات «نهادهـا یا مؤسسات عمومی غیردولتی» و «دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مسـتلزم ذکـر نـام اسـت» در صلاحیت این دیوان می‌باشد.  اشخاص خصوصی برای تعیین احراز تخلف دولت و نهادهای وابسته به آن علیه خود به دیوان عدالت اداری رجوع می‌کنند. هر چند که در تعیین خسارت و مطالبه خسارت وارده به اشخاص خصوصی دیوان عدالت اداری تنها به احراز تخلف پرداخته و صالح به رسیدگی است اما رسیدگی به تعیین خسارت و میزان آن بر عهده دادگاه‌های عمومی می‌باشد که نیازمند تقدیم دادخواست و رسیدگی مطابق قانون آئیین دادرسی مدنی است.

گرچه در برخی از این دعاوی شرایط شکلی آن از قانون آیین دادرسی مدنی پیروی می‌کند ولی با توجه به قانون دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ و آیین‌نامه اجرایی آن برخی از شرایط شکلی رسیدگی در دیوان از قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال ۱۳۷۹ پیروی نمی‌کند. بررسی دقیق‌تر و مفصل‌تری نیاز هست تا برخی از ابهامات موجود و همچنین برخی از رویه‌های عملی که در تصمیمات مختلف دادگاه‌ها وجود دارد بررسی و رسیدگی ‌گردد. تا به کمک همین تحقیقات بتوان از کمیت و کیفیت نحوه رسیدگی در شعبات اطلاعات جامع‌تری بدست آورد و قدری در شفافیت رسیدگی به دعاوی قدم برداشت. لذا سعی گردیده تشریفات رسیدگی به دعاوی خسارت در دیوان عدالت اداری بررسی گردد. خصوصاً برخی از شاخص‌ترین تحولات قانونی آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و همچنین بررسی تشکیلات دیوان عدالت اداری و وظایف و اختیارات هر یک از آنها ضروری به نظر رسیده و به آن پرداخته شده است. مضافاً اینکه آیین رسیدگی به دعاوی خسارت که از ناحیه دستگاه‌های اجرایی و دولتی به اشخاصی اعم از حقیقی و حقوقی وارد شده نیز مورد بررسی و توجه قرار گرفته است و همچنین درخصوص اینکه در شهرداری و دولت کدام خسارات قابل جبران است مفصلاً بحث گردیده و همچنین نحوه اقدام شعب دیوان عدالت اداری درخصوص خسارات به صورت مطالبی عنوان شده است.

کلید واژه‌ها: قوه مجریه، نهادهای وابسته به دولت، دیوان عدالت اداری، رأی وحدت رویه ۷۴۷، ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداریدرباره نویسنده

cloner 209 نوشته در پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *