no-img
پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله

مقاله بررسی سیاست جنایی قضایی ایران در زمینه زنان بزه دیده خشونت های خانگی


پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله
انجام پروژه

Untitled Document

ادامه مطلب

TXT
مقاله بررسی سیاست جنایی قضایی ایران در زمینه زنان بزه دیده خشونت های خانگی
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
txt
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۷

مقاله بررسی سیاست جنایی قضایی ایران در زمینه زنان بزه دیده خشونت های خانگی


بررسی سیاست جنایی قضایی ایران در زمینه زنان بزه دیده خشونت های خانگی

 

طرح مسئله:

خشونت خانگی به معنی تجاوز فیزیکی یک عضو خانگی علیه عضو یا اعضای دیگر همان خانواده است. خشونت در خانواده، خشونت شوهران علیه زنان است، خشونت های خانگی یکی از مهمترین مسائل بهداشتی به حساب می آیند. خشونت های خانگی عمدتاً در کسانی بوده است که در جستجوی کمک برآمده و یا صدمات آشکار داشته اند در حالی که گروه زیادی از افراد که مورد خشونت قرار می گیرند یا ناشناخته هستند یا اینکه خودشان نیز نمی دانند که در معرض تحمل انواع خشونت قرار دارند. همچنین براساس تحقیقات صورت گرفته خشونت خانگی علیه زنان مسئله ای است که در بسیاری از نظام های حقوقی با آن مواجه هستیم اما از آن جایی که رقم سیاه این نوع بزهکاری بالاست معمولاً اینگونه جرائم در کشورهای توسعه نیافته در آمار جنایی بازتاب نمی یابد. جرم شناسان معتقدند که نظام های حقوقی با استفاده از پژوهش های صورت گرفته باید به سراغ اقدامات پیشگیرانه، سیاست کنترل جرم در نهایت سیاست جایی افتراقی در این زمینه بروند. نظام عدالت کیفری ایران نیز از این مسئله مبرا نمی باشد، در سطح جنایی تقنینی نظام حقوقی ایران مقررات افتراقی در این زمینه پیش بینی نکرده است و از این جهت باعث عدم ترمیم خسارت وارد شده بر بزه دیدگان اینگونه از جرائم شده است.

روش:

روش انجام این پژوهش توصیفی- تحلیلی است؛ به منظور توصیف وضعیت موجود زنان بزه دیده خشونت های خانگی در نظام عدالت کیفری ایران، با استفاده از روش نمونه پژوهشی با حضور در دادگاه ها و با مشاهده رویه قضایی دادگاه ها پرونده های مربوط به زنان بزه دیده خشونت های خانگی در استان کرمان مورد بررسی قرار گرفت. به منظور تکمیل اطلاعات به دست آمده و تحلیل یافته های تحقیق با استفاده از روش مصاحبه، شیوه نگرش تعدادی از قضات دادگاه های کیفری استان و دادیاران دادگاه های عمومی مورد بررسی قرار گرفت.

یافته:

خصوصی بودن محیط خانواده و خلأهای موجود در رویه علمی دادگاه ها و قضات در زمینه خشونت خانگی سبب می شود که اعضای خانواده از یک سو برای بیان مشکلات خود دچار مشکل باشند و از سوی دیگر نتوانند به محیطی دسترسی داشته باشند. بنابراین خشونت در خانواده یا اصولاً نادیده گرفته می شود یا کم اهمیت جلوه داده می شود. خشونت های خانگی علاوه بر مرگ و ترومای حاد می تواند منجر به عوارض زیادی مانند دردهای مزمن در ارگان‌های مختلف- افسردگی- اضطراب و سوءمصرف مواد گردد.

کلید واژه ها: خشونت خانگی، سیاست جنایی، بزه دیده.

 

 درباره نویسنده

cloner 208 نوشته در پروژه آنلاین انجام مقاله و انجام پایان نامه|نگارش پایان نامه|مقاله دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *